VOLITE RIBU, PRIPAZITE ŠTO JEDETE

Hrana bi trebala biti dobra za naše tijelo. To je njihova suština i glavni zadatak. Nažalost, to nije uvijek slučaj. Često čak i naizgled najkorisniji proizvodi završe na popisu zaustavljanja. To se odnosi i na ribu, koja se oduvijek smatrala zdravom, a ne obrnuto.

Ponekad ribe koje se bez imalo oklijevanja smatraju zdravom hranom sadrže metale, industrijske kemikalije, pesticide ili parazite koji mogu naškoditi našem zdravlju. U ribu ulaze, kao što pretpostavljate, iz njezinog prirodnog okoliša – morskih i oceanskih dubina. Opasnost predstavljaju i bakterije koje nastaju u morskim plodovima tijekom prerade hrane i nepravilnih uvjeta skladištenja i pakiranja. Danas ćemo pokušati proučiti pitanje ribe što je šire moguće i reći vam koje je vrste ribe najbolje isključiti iz vaše prehrane kako ne biste postali žrtva zaraženog morskog života i nepošteni proizvođači.

Kada kupujete ribu s tržnice ili je naručujete u restoranu, nemojte biti lijeni čitati etikete i ne ustručavajte se postavljati pitanja koja će vam pomoći da dobijete sveobuhvatne informacije o proizvodu.

– Iz koje je zemlje ova riba?
– Je li ulovljena ili uzgojena u divljini?
– Ako je to divlja riba, kako se lovi?
– Jeli bila u otvorenom vodenom tijelu ili u zatvorenom bazenu ili ribnjaku?

Ako vam se ponudi riba koja nije tipična za ovo doba godine ili je prejeftina, trebali biste razmisliti. Prevara sa zamjenom skupljih sorti jeftinijima postala je uobičajena praksa. I još jedan savjet: kad kupujete rashlađenu ribu, pripazite na rok trajanja. Zapamtite da je 14 dana max rok trajanja.

Objavljeno dana